Tzv. Krumlovské stromořadí bylo vysázeno na hrázi vypuštěného Krumlovského rybníka zásluhou purkmistra Vinzenze Strandla v první čtvrtině 19.století a stalo se oblíbeným cílem vycházek.
Samotné dno někdejšího rybníka se teprve v letech 1925 až 1927 podařilo upravit na park zvaný „Háječek“.
Co na místě najdeme dnes?
V roce 1925 zde vznikl železobetonový hudební altánek s malou kavárničkou v přízemí – postavila ho firma Augustina Teverného a sloužil oblíbeným hudebním produkcím.
altánek v parku Háječek
Přibližně uprostřed parku byl umístěn bazén se sousoším kozla a čtyř dětí od Edwina Schoppenhauera, které se dosud zachovalo v areálu letního kina.
letní kino háječek
K vybavení parku patřilo původně i dětské hřiště, loutkové divadlo a dokonce malá zoologická zahrada. Většina z těchto atrakcí zanikla v letech druhé světové války.
Teď na místě najdeme již zmíněné letní kino, hvězdárnu, stavbu, a v neposlední řadě také Kontaktní centrum pro závislé na nealkoholových drogách. Klienty tohoto centra najdeme všude po parku.
V místě zvaném „na špici“ – na soutoku Vltavy a Malše – vybudovala Jihočeská astronomická společnost v roce 1937 lidovou hvězdárnu.
Stavební práce provedla firma Antonína Kubíčka, dřevěnou konstrukci otáčivé kupole sestavili žáci tesařského oddělení zdejší mistrovské školy stavební a základem přístrojového vybavení se stal zrcadlový dalekohled systému Cassegrain z pražské dílny ing. Viktora Rolčíka.
Mezi lety 1967 až 1970 proběhla přístavba planetária, kinosálu a výstavní haly podle projektu Ludvíka Sýkory a Milana Pázlera.
V současné době nabízí hvězdárna svým návštěvníkům nejen pozorování hvězdné oblohy a Slunce, nýbrž i různé vzdělávací pořady a výstavy.